Z okazji 1000. rocznicy koronacji pierwszych Królów Polski uczniowie klas 2b i 3f w dniach 24 i 25 kwietnia wybrali się na wycieczkę szlakiem piastowskim.
Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy , była Kruszwica – pierwsza legendarna stolica Polski. Losy króla Popiela oraz jego żony do dzisiaj obecne są w tradycji polskiej, a Mysia Wieża, gdzie władca zakończył swoje życie, to obowiązkowy punkt w haromonogramie wyjazdu.
Kolejny to Gniezno – pierwsza stolica Polski, miejsce szczególne, gdyż właśnie tu koronowano na królów Polski: Bolesława Chrobrego, Mieszka II, Bolesława Śmiałego, Przemysła II i Wacława II. My odwiedziliśmy Wzgórze Lecha, zwane także Górą Królewską, zwieńczone Katedrą Gnieźnieńską. Naszą szczególną uwagę przykuły drzwi Gnieźnieńskie, ilustrujące żywot św. Wojciecha. Bezsprzecznie wzrok wszystkich przyciągała srebrna trumna z relikwiami świętego.
Mieliśmy również okazję obejrzeć średniowieczne eksponaty archeologiczne w Muzeum Początków Państwa Polskiego.
Drugiego dnia naszej wycieczki zwiedzaliśmy Poznań, niezwykle fascynujące architektonicznie miasto. Spacer obowiązkowo rozpoczęliśmy od wizyty w najstarszej polskiej katedrze – Bazylice archikatedralnej Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Ostrowie Tumskim. To miejsce spoczynku władców z dynastii Piastów. W podziemiach katedry mogliśmy zobaczyć grobowce Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Stamtąd przeszliśmy na Stary Rynek, miejsce klimatyczne i pełne urokliwych , kolorowych kamienic. To tu poznaliśmy legendę o poznańskich koziołkach.
Poznań to również Rogale Świętomarcińskie, najsłynniejszy poznański przysmak. By zgłębić tajemnice receptury, udaliśmy się do Rogalowego Muzeum Poznania. Tam liznęliśmy gwary poznańskiej , a chętni wzięli udział w warsztatach wypieku rogali przy użyciu tradycyjnych narzędzi, np.: szabli. Dodatkowo z okien muzeum mogliśmy obejrzeć ponad głowami innych turystów trykające się Koziołki Poznańskie. To ikoniczna atrakcja tego miasta. Na szczęście i nam się udało być świadkami tego niezwykłego rytuału. Wizyta u Mistrza Rogalowego zakończyła się degustacją rogali. Spacer po Poznaniu zakończyliśmy obiadem w klimatycznej restauracji.
No cóż? Wszystko, co dobre szybko się kończy ( właśnie kończę delektować się pysznymi rogalami, po prostu bajka ).
Wycieczkę uważam za udaną, młodzież spisała się znakomicie. Bardzo dziękuję za opiekę wychowawczyni klasy 3f – pani Annie Lipce , niezastąpionemu na naszych wycieczkach, panu Sebastianowi Koczanowskiemu i rodzicom, którzy z utęsknieniem czekali na swoje pociechy w Legionowie.
Autorka tekstu i zdjęć : Beata Mirosz